Taniec

Dance-05W czasie dwuletniej nauki w PPSKAK na specjalności taniec współczesny przed adeptami sztuki tanecznej stawiamy przede wszystkim jedno ważne zadanie – uzyskanie świadomości ciała w ruchu, czasie i przestrzeni.  A co się z tym wiąże? Oczywiście ćwiczenia, ćwiczenia i… ćwiczenia. DSC_1040W Studium macie okazję poznać różne techniki i style ruchowe – jazz, hip hop, podstawy klasyki, elementy techniki Marthy Graham, Merce’a Cunninghama, podstawy rytmiki, wybrane metody kompozycji i choreografii,  tańce narodowe, techniki improwizacji ruchowej oraz kontakt-improwizacji, mody taneczne, podstawy capoeiry, wybrane tańce towarzyskie. To oczywiście nie wszystko, są jeszcze zajęcia z teatru ruchu i form scenicznych, polegające na pracy z tekstem i uczące operowania teatralnymi środkami wyrazu.Aleksander_Zajczyk_59 Nasi słuchacze uczą się anatomii, teorii ruchu, metodyki nauczania tańca i historii tańca, oglądają filmy tańca i spektakle taneczne – nagrane lub na żywo, dokonując później ich analizy i dyskutując na temat ich odbioru oraz użytych środków scenicznych.

DSC_0021Na zakończenie każdego semestru słuchacze przygotowują samodzielnie lub pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli, etiudy choreograficzne solowe lub grupowe, które następnie prezentowane są przed publicznością podczas sesji egzaminacyjnej, a także różnego rodzaju imprez, happeningów, festiwali i działań artystycznych.

IMG_0311Dla tych tancerzy, którzy chcą brać udział w procesie powstawania choreografii w oparciu o techniki tańca współczesnego istnieje możliwość uczęszczania na zajęcia Zespołu Tańca Współczesnego STUDNIA. Założycielem i choreografem zespołu jest Anna Wytych-Wierzgacz. Zespół ma w swoim dorobku prestiżowe nagrody otrzymane na Konfrontacjach Tańca Współczesnego w Koninie i na festiwalu PolemiQi w Warszawie oraz występy na Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego w Bytomiu, festiwalach La Strada, Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych, MultiArt i SoloDance w Kaliszu.IMG-100220_7804
Tancerze Studni organizują i uczestniczą w warsztatach tanecznych i teatralnych, wieczorach tańca współczesnego, tanecznych jam-sessions, corocznie współorganizują obchody Międzynarodowego Dnia Tańca w Kaliszu, działaniach taneczno – aktorskich przy okazji różnego rodzaju imprez kulturalnych. Ze względu na czas procesu dydaktycznego skład zespołu zmienia się na początku każdego roku szkolnego.

SPECJALIZACJA TANIEC WSPÓŁCZESNY
Do przedmiotów ogólnych należą:
· historia tańca i baletu
· psychologia
· drama
· metody i techniki animacji
· wiedza o kulturze
· wiedza o animacji
· scenografia
· anatomia i fizjologia
· techniki pracy umysłowej
· lektorat języka angielskiego

Do przedmiotów specjalistycznych należą:
· improwizacje
· tańce narodowe
· technika tańca współczesnego
· reżyseria i kompozycja tańca
· mody taneczne (capoeira, hip hop, jazz, taniec brzucha, popping i locking)
· taniec klasyczny
· taniec towarzyski

 

 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.