Dlaczego tańczymy i jak ważny jest dla nas taniec w dziejach ludzkości - na to pytanie próbowano opowiedzieć podczas premiery książki dra Juliusza Grzybowskiego. Wydarzenie uświetniły swoim występem tancerki z naszego Studium Animatorów Kultury.

Juliusz Grzybowski jest doktorem filozofii, filologiem klasycznym bez dyplomu, pracuje na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu oraz na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku: Choreografia i Techniki Taneczne. Był tancerzem Teatru Tańca Alter w Kaliszu. Zajmuje się głównie filozofią tańca, wolnością oraz niezmiennie Heleną Trojańską. „Państwo tańczące…” to jego pierwsza książka, ale poprzedziły ją dziesiątki artykułów. 

 

Premiera książki „Państwo tańczące. Mitologiczne źródła Platona nauki o tańcu” była także okazją, by szerszej, pozaakademickiej i pozatanecznej, publiczności zaprezentować utalentowanego wykładowcę, biorącego udział w taneczno-teatralnych działaniach performatywnych, uprawiającego na wysokim poziomie karate shotokan, członka artystycznej rodziny złożonej z aktorów, reżysera i fotografa orazmęża rzeźbiarki i ojca dzieci już odnoszących swe pierwsze sukcesy w obszarach literatury i plastyki. Jego biografia to piękny przykład „wsłuchania się” w swoją młodzieńczą pasję. Można powiedzieć, że tanecznemu doświadczeniu podporządkował swoje zawodowe, naukowe życie. Przeszedł drogę od tancerza amatora do filozofa tańca.

Spotkanie w Bibliotece Głównej poprzedził wyjątkowy występ tancerek z Państwowego Studium Animatorów Kultury w Kaliszu pod opieką dr Anny Wytych-Wierzgacz, która nota bene przed laty występowała wraz z dr. Juliuszem Grzybowskim w Teatrze Tańca Alter, a obecnie również wykłada w Akademii Muzycznej w Łodzi.

fot. Marcin Galant

Close Menu